google92207d2cbecf4788.html

İZİKAD ve EGİKAD'dan yerel seçimlerdeki kadın başarısına vurgu:

İZİKAD ve EGİKAD’dan yerel seçimlerdeki kadın başarısına vurgu: “Siyasette kadının etkisi yükseliyor, İzmir örnek olmaya devam ediyor”

İZİKAD ve EGİKAD'dan yerel seçimlerdeki kadın başarısına vurgu:
03 Nisan 2024 - 14:08
İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), 31 Mart yerel yönetim seçimleri sonrasında aday oldukları ilçelerde başkanlığı kazanan kadın adayları kutladı. İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Özden Erten, “Kadın başkanlar ile gurur duyuyoruz” derken, EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner, “Siyasette artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi.

31 Mart yerel seçimler sonrasında kadın adayların Türkiye genelinde başarı göstermesinin yankıları sürerken, İzmir’de de 8 ilçeyi kazanan kadın adaylar büyük ses getirdi. Konak, Karabağlar ve Karşıyaka gibi büyük merkez ilçeler dışında Çeşme, Selçuk, Foça, Karaburun, Kınık Belediye başkanlıklarını CHP’nin kadın adayları kazandı.

Erten: “Bu rüzgâr siyasetle sınırlı kalmayacak”
Bu sonucu değerlendiren İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Özden Erten, başkanlıkları kazanan tüm kadın adaylarla gurur duyduklarını söyledi. Siyasette, kamuda, iş dünyasında, yönetim kurullarında, akademide, kısacası hayatın her alanında kadının nitelik ve niceliğini arttırmak için çalıştıklarını vurgulayan İZİKAD Başkanı Erten, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok medeni toplumdan önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Ancak özellikle siyasette bugüne kadar kadınlar yeterince temsil edilemedi. Bu yerel seçimlerde İzmir’deki bu kadın odaklı anlayış, her zaman olduğu gibi İzmir önderliğinde tüm Türkiye’ye örnek olacaktır. Yerel yönetimlerdeki kadınların temsiliyet artışının iş dünyasına ve kamuya da olumlu etkisi olacaktır. Tüm adayları kutluyoruz ve her türlü desteği göstereceğimize söz veriyoruz” dedi.
Aşkıner: “İzmir yine örnek oldu”

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner ise kadının etkisinin olduğu her alanda değişimin ve dönüşümün güçlü bir şekilde hissedildiğini belirterek, “İzmir yine tüm Türkiye’ye örnek olarak 8 ilçesini kadınlara emanet etmiştir. Bunun siyasete dönüştürücü etkisini en yakın zamanda göreceğimizi düşünüyorum. Kadını görmezden gelen, kadını sadece sahada çalışan takım oyuncusu olarak kabul eden anlayışı kadınlarımız yıkmıştır. Tüm kadın başkanlarımızı kutluyor, bu yolculukta tüm gücümüzle yanlarında olduğumuzu vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum