google92207d2cbecf4788.html

Çanakkale Zaferi Foça'da anıldı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Foça’da etkinlikler gerçekleştirildi.

Çanakkale Zaferi Foça'da anıldı
18 Mart 2024 - 23:41
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Foça’da etkinlikler gerçekleştirildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz yayınladığı mesajında, ‘‘Kahraman Türk ordusunun Dünya tarihinin seyrini değiştirdiği şanlı Çanakkale Zaferimizin yıldönümünde; Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz’’ dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki ilk törende, Atatürk Anıtına saygı çelenkleri sunuldu. Törene; Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Şenol Çeliker, sivil ve askeri erken, siyasi partilerin temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve Foçalılar katıldı.
Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen anma programı; Cemil Midilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Gözde Uprak’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı. Okullar arasında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Sinevizyon gösterisinin ardından ‘‘Vatan, Bayrak, Toprak’’ isimli oyun sahnelendi.

Konuşmasında, Çanakkale Savaşı’nın zaferle taçlandığı 18 Mart’ın aziz şehitlerimizin hatırasını canlı tutmak ve daha sonraki nesillere aktarmak amacıyla Şehitler Günü olarak kabul ve ilan edildiğini ifade eden Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, ‘‘Bugün ölümsüzlük şerbeti içenlerin, vatan sağ olsun diyerek Allah’a kavuştukları gündür. Bugün barutun kanla, kanın canla, canın vatan, namus ve bayrak uğruna destanlaştığı gündür. Bugün oğlunun tertemiz alnından öperek son yolculuğuna uğurlayan aziz şehit ana ve babalarının, babasını görmeden büyüyen yavruların, kocasının yollarını hala gözleyen ve ağlayan eşlerin, kardeşlerin, dostların gurur günüdür. Bugün büyük asker, büyük komutan, büyük devlet adamı Mustafa Kemal’in, bütün Mehmetçikleri, bir milleti millet yapan tüm unsurlarıyla birlikte sabrın, imanın ve zaferin ne demek olduğunu dünyaya gösterdiği gündür.  Aziz şehitlerimiz. Sizlere minnettarız’’ dedi.        

YORUMLAR

  • 0 Yorum