google92207d2cbecf4788.html

Yerel Basının Dijital Dönüşüm Sınavı 1 Ekim'de

Basın İlan Kurumu 32. Dönem 3. Genel Kurul Toplantısı, 6-8 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Yerel Basının Dijital Dönüşüm Sınavı 1 Ekim'de
09 Eylül 2023 - 16:46
Basın İlan Kurumu 32. Dönem 3. Genel Kurul Toplantısı, 6-8 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Genel Kurul Toplantısının son oturumunda, Yönetim Kurulunun Genel Kurula teklif olarak sunduğu ve gündeme alınan maddeler görüşüldü. İlan, Hukuk ve Mali İşler Komisyonlarında ele alınan gündem maddelerine ilişkin hazırlanan raporların okunmasının ardından oylamaya geçildi.

Genel Kurul Üyeleri, 134 sayılı Genel Kurul Kararı ile Basın İlan Kurumu Yönetmeliğinin 99. maddesinin tadiline ilişkin teklifleri ve Durum Raporunu oy birliğiyle kabul etti.
Bir sonraki Genel Kurulun 29 Kasım ile 1 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Basın İlan Kurumu (BİK) 32. Dönem 3. Genel Kurul Toplantısı, Genel Müdür Cavit Erkılınç’ın konuşması ile başladı. Genel Müdür Erkılınç, internet haber sitelerinin trafik verilerinin güvenilir bir şekilde alınmasına ve değerlendirilmesine olanak sağlayacak programın, test ve canlıya alınması aşamalarının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

İnternet haber sitelerinin Kurum görev alanına dahil olmasının ve bu yönde verilen mücadelenin değerinin şimdiden anlaşıldığını ifade eden Erkılınç, kurumun metriklerine göre ölçümlenen trafik verilerinin söz verildiği gibi Ağustos ayı içerisinde internet haber siteleri ile günlük olarak paylaşılmaya başlandığı bilgisini verdi.

Yönetmelik üzerinden yapılan eleştirileri değerlendiren Erkılınç, “Aylardır Kurumumuzu Yönetmelik üzerinden acımasızca eleştirenler, 1 Nisan’a kadar resmi ilan yayımlama hakkı yokken şimdi resmi ilan haklarını ellerinden almakla suçlayanlar, aba altından sopa gösterenler, sağa sola şikâyet ederek üzerimizde psikolojik baskı oluşturmaya çalışanlar; tek kelime ile ifade etmek gerekirse kul hakkına girmişlerdir. Gururla, mutlulukla ve büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki bünyemize katılan 400’ün üzerindeki internet haber sitesinin yarısından fazlası bulundukları kategoriye ilişkin trafik koşullarını sağlamayı başarmışlardır. Üstelik bu başarı nisan ayından bu yana geçen 4 ay gibi kısa bir sürede elde edilmiştir” dedi.

Basın camiasına güvendiklerini ve inandıklarını belirten Erkılınç, onlardan da kendilerine güvenmelerini ve inanmalarını beklediklerini kaydetti. Genel Müdür Erkılınç, mevzuata ilişkin koşulları yerine getiren internet haber sitelerinin daha başarılı olmayı hedeflemelerinin tercih değil zorunluluk olduğunu hatırlatarak, resmi ilan akışının sürekliliğinin ancak elde edilen kazanımın devam etmesi ile mümkün olacağını vurguladı.

GAPPİ: SÜREÇ ŞEFFAF İŞLEMELİ
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, dilek ve temenniler bölümünde yaptığı konuşmada “Elbette Basın İlan Kurumu yönetimine, bu dijital dönüşüm için alınteri döken kurum yönetici ve personeline tüm bu sorunları çözeceklerine güveniyoruz ancak 20 gün kala hala büyük belirsizlikler hakim. Yaklaşık 3 bin kişilik yeni istihdam yaratıldı ancak 1 ekimden sonra karşımıza nasıl bir tablo çıkacak bilemiyoruz. Kriterleri aşamayanların durumu ne olacak, yeni istihdam edilen genç meslektaşlarımız işsiz mi kalacak? Anadolu basını; önümüzdeki sürecin ne olacağını daha detaylı olarak bilmeli” diye konuştu.
“Her ile bir teknik mentor’ atanmasını, acilen talep ediyoruz” diyen Gappi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Veriler ve ölçümlemeler mutlaka saydam olmalı.  Şu anda, sürecin bitmesine 20 gün kala bir karmaşa hakim. Google Analitik ile BİK analitik arasında farklılıklar var. Kim geçiyor kim kalıyor belli değil.   Verilerin detaylarını online görmek istiyoruz ki, eksikler tamamlanabilsin. Kriterleri yakalamayanlar için de süreç mutlaka  şeffaf, saydam ve  yeni olanaklar sağlanarakişletilmeli.  Bu saydığımız boşlukların kısa sürede tamamlanacağı umuduyla, zorlu dönüşüm için çaba harcayan herkese teşekkür ediyoruz”

YORUMLAR

  • 0 Yorum