Uluslararası Sözleşmeler Semineri Foça'da Başladı

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER SEMİNERİ FOÇA'DA BAŞLADI

Uluslararası Sözleşmeler Semineri Foça'da Başladı
16 Kasım 2019 - 00:52

İzmir’in Foça İlçesi’nde katılımcılarının ve konuşmacılarının tamamı kadınlardan oluşan ve kadın haklarına yönelik konuların irdelendiği “Uluslararası Sözleşmeler Semineri” başladı. Üç gün sürecek seminerde İç Hukukun yetmediği alanlarda dayanak oluşturan Uluslararası Sözleşmeler’den nasıl yararlanılacağı, toplumsal cinsiyet ayrımı dolayısıyla kadınların tabi olmaya zorlandığı ikincil konumları ve bundan kaynaklanan ayrımcılığın yok edilmesi konularına dikkat çekilecek.

Foça Barış Kadınları platformu tarafından Foça Belediyesi Karakum Plajı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen seminerde, eğitimci moderatörler olarak İstanbul Sözleşmesi konusuyla Avukat Şenay Tavuz, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) konusuyla Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doçent İlknur Yüksel Kaptanoğlu, B.M.Güvenlik Konseyi 1325 numaralı Kararı konusuyla eğitimci Sevna Somuncuoğlu yer alıyor. Seminerin ilk gün katılımcıları Foça belediye meclisinin kadın üyeleri, Foça Barış Kadınları, Foça Forum, Yenifoça Forum Platformu, Foça Kent Konseyi Kadın Meclisi,Foça Çevre Platformu(FOÇEP) ve bazı siyasi partilerin kadın kolları temsilcileri oldu.İkinci ve üçüncü gün çalışmaları (16 – 17 Kasım 2019) İzmir ve çevre illerden davet edilen kadın platform ve STK temsilcilerininde iştirakiyle devam edecek.

Foça Barış Kadınları Platformu Sözcüsü Filiz Saltuğ Kardam seminerin açılışında yaptığı konuşmada hem kendi grubunun üyelerini, hem de Foça'da, İzmir’de ve yakın çevresinde özellikle kadına yönelik şiddet ve barışla ilgili hak temelli çalışmalar yürüten S.T.K. ların, derneklerin, toplulukların, inisiyatiflerin, kadın temsilcilerini, yerel yönetimlerde ve kent konseyleri kadın meclislerinde özellikle bu alanda sorumluluk taşıyan kadınları bir araya getirerek birlikte çalışma zemini yaratmak istediklerini söyledi. Bunun için ilk olarak İstanbul Sözleşmesi, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) ve B.M.Güvenlik Konseyi 1325 Numaralı Kararı konularında devletin geri durma, engelleme çalışmalarına karşı farkındalık yaratmak ve konuyu gündemde tutmak için bir Eğitim Semineri planladıklarını belirtti.

Filiz Saltuğ Kardam; “ Biz 2015 yılında DEAŞ’ın Suruç’ta yaptığı katliamın ardından bir araya geldik. Barışı, kadına ve çocuğa yönelik şiddeti ön plana aldık. Diğer toplumsal sorunlarda da katkımızı verdik. Bu semineri de Uluslararası sözleşmelerin kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi, kadınların şiddetten korunması, toplumda eşit haklı bireyler olarak yer almaları açısından önemli hukusal dayanaklar oluşturduğunun hatırlatılması ve bilinmesinin gereğine inandığımız için yapıyoruz. Bu sözleşmeler imzalandığında bize önemli haklar veren maddeler uygulanıyormu. Hayır. Ülke yönetimleri bunları imzalıyor, sonra kendi standartlarına dönüyor ve yükümlülüklerini yerine getirmiyorlar. Ama bunların bağlayıcı yönleri var. Bu sözleşmelerin düzgün işlemesi için bizim katkı yapmamız gerekiyor. Bunun içinde önce bu sözleşmeleri bilmemiz, sonra ihtiyaç halinde nasıl savunma yapacağımızı bilmemiz gerekli. Bu sözleşmeleri işletmek kadınlara bağlı, kadın hareketlerine bağlı, kadınların mücadele etmesine bağlıdır. Biz seminerde katılımcıların hem soru sormalarına hem de somut örneklerden yola çıkılarak çalışma yapmalarına olanak sağlayacak şekilde oturumlar düzenledik .Oturumlarda interaktif bir yöntem izliyoruz. Hedefimiz Uluslararası sözleşmelerin uygulanması konusunda yerelden başlayarak ulusal düzeyde baskı ile karar vericiler düzeyinde savunuculuk ve lobi faaliyetleri için kamuoyu oluşturmaktır” dedi.

Filiz Saltuğ Kardam'ın konuşmasının ardından yaklaşık 50 kadın katılımcının yer aldığı seminer Doç.İlknur Yüksel Kaptanoğlu’nun sunumuyla başladı.

Seyfi GÜL


YORUMLAR

  • 0 Yorum