google92207d2cbecf4788.html

Tarımın başkenti Ödemiş'te ilk tarım fuarı başladı

Türkiye tarım sektörünün dev buluşması Ödemiş’te başladı. Sektöre yön veren ilçede ilk kez gerçekleşen Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı büyük ilgi çekti.

Tarımın başkenti Ödemiş'te ilk tarım fuarı başladı
18 Nisan 2024 - 23:03
Türkiye tarım sektörünün dev buluşması Ödemiş’te başladı.  Sektöre yön veren ilçede ilk kez gerçekleşen Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı büyük ilgi çekti.
Ödemiş Ticaret Borsa’sının önderliğinde çok sayıda kurumun işbirliğinde EFR Fuarcılık’ın düzenlediği Ödemiş Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı geniş katılımlı bir törenle açıldı.

Borsanın Çok Amaçlı Fuar Alanı’ndaki programa Ödemiş Kaymakamı  Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif Aka, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı İbrahim Suvar, Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Bademli Fidancılık Kooperatifi Başkanı Hurşit Nallı, EFR Fuarcılık Genel Müdürü Muhammed Baykal, sektör temsilcileri ile çok sayıda çiftçi ilgi gösterdi.

BİRLİKTE BAŞARDIK
Efeler kenti Ödemiş’te çifte  heyecanı birlikte yaşadıklarına dikkati çeken EFR Fuarcılık Genel Müdürü Muhammed Baykal, “Tarımın başkenti Ödemiş’te, çifte heyecanı ilk kez yaşıyoruz. Birincisi tarım fuarı üreticimizin, çiftçimizin ayangına taşıdık. Bunu çok önemli buluyoruz. Bugüne kadarki tarım fuarlarında çiftçilerimizi otobüslere doldurup kent merkezlerine götürdüler. Biz sektör paydaşlarını çiftçimizin ayağına getirdik. İkincisi Türk tarımına yön veren Ödemiş’te bir ilki gerçekleştiriyoruz. Ödemiş sadece üreten değil, ürettiği alanlarda piyasayı belirleyen bir ilçe. Fuarımız vesilesiyle tarımın nabzı 4 gün süreyle Ödemiş’te atacak. Tarım bugün insanoğlu için en stratejik alandır. Gıda olmazsa olmazımızdır. Bitkisel ve hayvansal üretim vazgeçilmezimizdir. Dünyada teknoparklar teknolojinin gelişiminde öncülük ediyor. Androparklar dediğimiz tarım parklarının da kurulması kaçınılmazdır. Dünü bilerek ama dünde kalmayarak, teknolojiyi tarıma uyarlayarak,  tarımı yeniden yorumlamak zorundayız. Tarım ve hayvancılığımızı birlikte daha ilerilere götürme idealimiz büyük, heyecanımız büyük, gayretimiz büyük. Çünkü bunu yapacak gücümüz, inancımız ve birikimimiz var. Tarımla iştigal olanların kesesine bu zenginliği yansıtmalıyız. Çiftçimizin gelirinizi artıracak, yeni usuller ile yeni ekipmanı burada görüp tanımasını mümkün kıldık. Son teknolojiyi dokunma mesafesine taşıdık. Yüzün üzerinde katılımcımız yaklaşık 300 markasıyla burada ürün ve hizmetlerini tanıtıyor. Bugün burada açılışını yaptığımız fuarımız ülkemizin tarımına ve hayvancılığına büyük katkı sağlayacak” dedi.

TARIMIN KALBİ ÖDEMİŞ’TE
Bir ilki daha başarmanın onurunu yaşadıklarını belirten Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif Aka, “Bölgemizin tarım ekonomisine yön veren değerli temsilcileri hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada Ödemişimizin ve  bölgemizin tarım potansiyelini göstermek için  düzenlediğimiz bu fuarın açılışını yapıyoruz.  Bu fuar sadece bir ürün, bir hizmet tanıtımı değil  aynı zamanda Ödemiş'in tarımına ve emeğine saygı duruşudur.  Ödemiş tarımın kalbi olarak bilinen bir ilçemizdir. Bereketli toprakların çalışkan insanları ve köklü tarım geleneğiyle Ödemiş Türkiye’nin tarımına önemli katkılar sunmaktadır.  Fuarımızda bu katkıyı en güzel şekilde göreceğinize inanıyorum.  Fuarımızda bölgemizin tarımsal ürünlerinin yanı sıra tarımsal teknolojiler ve ekipmanları da sergilenecektir.  Bu sayede çiftçilerimiz en son yenilikleri takip etme ve bilgilerini güncelleme imkanı bulacaklardır.  Ayrıca fuarımız kapsamında düzenlenecek çeşitli  paneller ve konferanslarda tarımsal kalkınma ve sürdürülebilir tarım gibi önemli konularda bilgi alışverişi yapılması sağlanacaktır. Ödemiş Ticaret Borsası olarak  fuarımızın Ödemiş'in tarımına ve ekonomisine önemli katkılar sunacağına inanıyoruz. Bu vesileyle fuarın  düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum       "dedi.

ÜRETEN ÇİFTÇİ MİLLETİN EFENDİSİ
Ekmeğini Küçükmenderesin verimli topraklarından çıkaran, İzmir'in en büyük ilçesinde sektörü ağırladıklarını vurgu yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, “Küçükmenderes Havzasının, tarım ve hayvancılık alanında en önemli merkezi olan ilçemizin, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Öncelikle emeği geçenlere ve katılım sağlayan firmalarımıza çok teşekkür ediyorum. Ödemiş, yılda üç ürün hasadı yapılabilen verimli toprakları, süt hayvancılığı, fidancılık ve süs bitkileri üretimi ile Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden biri. Toprağımızın ne kadar verimli ve kıymetli olduğunun farkındayız.  Üreticiyi korumak, geliştirmek, sahip çıkmak anlamında yerel yönetimler olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız.  Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 1920’li yıllarda  üstüne basarak vurgulamıştı. “Köylü milletin efendisidir.” Arşivlere bakıldığında metal tekerlekli gazyağı ile çalışan traktörlerin üstünde çiftlik çalışmalarında hep onun resmini görürüz. Çünkü; O tarımı ve çalışanını, kısacası çiftçisini seven ve memleketin iyi bir seviyeye geleceğini yine tarımla olacağını gören bir devlet adamıydı. Üreticimizin kaliteli ürün elde etmesi, ürününün arttırılması ve değer bulması, kısacası emeğinin karşılığını almasını hepimiz isteriz.  Bunun için elbette çok çalışmak gerek. Şunu da unutmamalıyız ki günümüz teknoloji çağı. Üreticimizin gelişen teknolojiyi de yakından takip etmesi gerekiyor.  Bu anlamda düzenlenen bu fuarın bölgemiz üreticisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Atatürk’ün izinde, aydınlık ve gelişmiş  bir ülke olmak için, üreten çiftçi milletin efendisi olmaya devam edecektir. Herkese iyi fuarlar dilerim” diye konuştu.

POTANSİYELİMİZ VAR
İlçesinin farklı ananlarda ülke ekonomisine önemli katkılar yaptığını belirten Ödemiş Kaymakamı  Fatih Aksoy, “Çalışkan çiftçilerimizin ve üreticilerimizin emekleriyle çok daha iyi yerlere gelecektir. Küçükmenderes havzası sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli havzalarında birisi. Anadolu'nun en verimli topraklarının üzerinde yaşıyoruz. Tarım ve hayvancılık alanlarında hemen hemen tüm ürünlerin yetiştirilebildiği bir coğrafyada yaşıyoruz. Süt ve süt ürünlerinden süs bitkilerine kadar sayamayacağımız sayıda üretim yapılmakta. Üreticimiz daha fazla katma değer oluşturma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu tür organizasyonlar sektörün paydaşlarını buluşturuyor. Önemli potansiyelleri harekete geçiriyor. Taş üstüne taş koyan her türlü çalışmanın yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Toprağımızı ve suyumuzu doğru kullanarak başarılarımızı artıracağınıza inanıyorum. Fuarın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. 

EFR Fuarcılık Genel Müdürü Muhammed Baykal, Ödemiş Kaymakamı  Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif Aka, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı İbrahim Surav, Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Bademli Fidancılık Kooperatifi  Hurşit Nallı’ya birer teşekkür plaketi takdim etti. Açılış konuşmalarının ardından iyi dileklerle davetliler organizasyonun açılış kurdelesini kesti. Daha sonra stanlar ziyaret edildi.

Yüzün üzerinde katılımcının yaklaşık 300 markayla katıldığı Ödemiş Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı’na Ödemiş Ticaret Borsası Çok Amaçlı Fuar Alanı ev sahipliği yapıyor. Organizasyon 21 Nisan 2024 tarihine kadar her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum