google92207d2cbecf4788.html

EÜ Su Ürünleri Fakültesi 'Öğrenci Projeleri'nde de öncü

Ege Üniversitesinin öğrenci odaklı eğitim misyonu kapsamında öğrencilerin araştırma üniversitesi ekosisteminden en üst düzeyde yararlanmalarını hedefleyen Su Ürünleri Fakültesi gerek araştırma altyapısı gerekse kamu ve özel sektör iş birlikleri ile fakülte öğrencilerine yönelik desteklerini kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

EÜ Su Ürünleri Fakültesi 'Öğrenci Projeleri'nde de öncü
06 Mart 2023 - 19:29

Egeli öğrencilerin TÜBİTAK başarıları devam ediyor

Ege Üniversitesinin öğrenci odaklı eğitim misyonu kapsamında öğrencilerin araştırma üniversitesi ekosisteminden en üst düzeyde yararlanmalarını hedefleyen Su Ürünleri Fakültesi gerek araştırma altyapısı gerekse kamu ve özel sektör iş birlikleri ile fakülte öğrencilerine yönelik desteklerini kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen “2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı” tarafından 2021/3 döneminde desteklenmeye hak kazanan ve akademik danışmanlığını EÜ Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon ve Sanayi Danışmanlığını Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Bengi Bayoğulları’nın yaptığı “Deniz Hıyarı Larval Yetiştiriciliğinde Probiyotik Katkısının Büyüme Performansı ve Yaşama Oranına Etkisi” başlıklı araştırma projesi Su Ürünleri Fakültesi 4. Sınıf Yetiştiricilik opsiyonu öğrencisi Ender Varlık yürütücülüğünde başarıyla devam ediyor.

Başarılı öğrenciyi ve danışman hocalarını tebrik ederek araştırmalarında başarılar dileyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinde hayata geçirilen ekosistem ile bilim ve teknoloji geliştiren nitelikli insan gücü yetiştirmeyi sürdüreceklerini söyledi. Öğrencilerin başarılarının Ege Üniversitesi için gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak,  “Genç bilim insanı adayı öğrencilerimizin projelerine, araştırmalarına ve çalışmalarına önem veriyoruz. Üniversite olarak bu konuda yapılması gereken her türlü desteği öğrencilerimize veriyoruz.  Desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Elde edilen başarıdan dolayı öğrencilerimizi ve danışman akademisyenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Proje kapsamında sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Proje Yürütücüsü Su Ürünleri Fakültesi Öğrencisi Ender Varlık, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Ege Depa Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret firmasının araştırma altyapısı ve laboratuvar imkânları ile Urla, İskele’de yürütülen proje çalışmalarında, yüksek ekonomik değere sahip ve Türkiye su ürünleri sektörü için potansiyel alternatif tür olarak değerlendirilen denizhıyarı larva yetiştiriciliğinde probiyotik katkısının yaşama ve büyüme oranlarına etkilerinin çok yönlü olarak araştırıldığını söyledi. Ender Varlık, akademik ve sanayi danışmanları ile hayata geçirdikleri projede bilimsel araştırmaların kurgulanması, gerçekleştirilmesi ve somut sonuçların analiz edilmesi konusunda eşsiz deneyimler kazandığını ve fakülte derslerinde elde ettiği birçok bilgiyi araştırma ekosisteminde kullanma şansına eriştiğini vurguladı. Bitirme tezine de kaynak oluşturacak olan araştırma projesinin, önümüzdeki dönemlere yönelik birçok araştırma fikrine de öncülük ettiğini belirtti.


“Öğrencilerimiz araştırma kültürünü her yönüyle deneyimliyorlar”

Projenin Akademik Danışmanı Doç. Dr. Tolon, ilk 4 ayı tamamlanan projede yürütücülüğü üstlenen öğrencisinin araştırma fikrini hayata geçirirken bilimsel araştırma kültürünü her yönüyle deneyimlediğini belirtti. Bu süreçte, araştırmanın tüm aşamalarında inisiyatif alan öğrencinin lisans eğitimi sırasında aldığı teorik ve pratik bilgilerini gerçek bir araştırma ortamında kullanma becerisine kavuştuğunu ifade eden Doç. Dr. Tolon, lisans sonrası akademik veya iş hayatında merak, ön inceleme, araştırma ve sonuçların analizi ile sorunlara çözüm bulma konularında yetkinlik kazandığını vurguladı.

 Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde Ege Üniversitesinin TÜBİTAK Araştırma Desteklerinden aldığı paya öğrenci projeleri ile de katkı sunmayı hedeflediklerini belirten Doç. Dr. Tolon, 2022/1 çağrı döneminde de Su Ürünleri Fakültesi 3. Sınıfında öğrenim gören 2 öğrenci ile 2 ayrı projesi önerisi verdiklerini ve destek kabulüne ilişkin sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi.

TÜBİTAK öğrenci araştırma projesi desteklerinin önemli olduğunu ve 10 Kasım 2022 tarihinde sona erecek olan TÜBİTAK 2209A ve 2209B programı 2022/2 çağrısına her düzeyde araştırma fikrine sahip olan Ege Üniversitesi öğrencilerinin araştırma konuları ile ilgili öğretim üyelerinin danışmanlığında başvurmalarını tavsiye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum