google92207d2cbecf4788.html

Ara Güler'in 'İstanbul ve İzmir Fotoğrafları' sanatseverlerle buluştu

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında gösterime sunulan “Ara Güler Arşivinden İstanbul ve İzmir Fotoğrafları” sergisi sanatseverlerle buluştu. 

Ara Güler'in 'İstanbul ve İzmir Fotoğrafları' sanatseverlerle buluştu
11 Kasım 2023 - 00:36
İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında gösterime sunulan “Ara Güler Arşivinden İstanbul ve İzmir Fotoğrafları” sergisi sanatseverlerle buluştu.  Türkiye’de kültür ve sanat alanında uzun soluklu çok sayıda kurumun kurucusu ve destekçisi olan Doğuş Grubu ile Ara Güler arasında yapılan anlaşma doğrultusunda açılan Ara Güler Müzesi, sergi kapsamında 45 adet siyah-beyaz fotoğrafı sanatseverlerin beğenisine sundu.

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, Cumhuriyetin 100. yılına özel ‘Vefa’ teması ile İzmirlileri sanatla buluşturmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ara Güler Arşivinden İstanbul ve İzmir Fotoğrafları” sergisinin açılışına EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Ara Güler Müzesi yetkilisi Esra Özdemir, EÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında bir konuşma gerçekleştiren Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Ege Üniversitesinin, Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları kapsamında yaptığı etkinliklerin sayısının 300’ü aştığını söyledi. Prof. Dr. Ersan, “10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında yurt içinden pek çok sanatçımızın eserlerini sergilemesinin yanında yurt dışından da pek çok ülkeden sanatçının eserlerine yer veriyoruz. Bugün, fotoğraf sanatının duayen ismi Ara Güler’in eşsiz eserlerini sanatseverlerle buluşturuyoruz. Bu vesile ile Ara Güler’i bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Sergiye katkılarından dolayı Ara Güler Müzesi’ne ve Doğuş Grubu’na teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ara Güler Müzesi Yetkilisi Esra Özdemir ise;  “Ara Güler’in kültürel mirasını ve değerli arşivini yurt içi ve yurt dışı sergiler kapsamında gelecek nesillere sunmak bizim için çok önemli. Sizler için bu seçkide özel olarak hazırlamış olduğumuz fotoğraflarda 20 adet İstanbul’un ikonik siyah-beyaz fotoğrafı ve 25 adet İzmir’in çeşitli yerlerinde çekilmiş olan fotoğraflar yer alıyor’ dedi.

Konuşmalarının ardından Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan,  Ara Güler Müzesi yetkilisi Esra Özdemir’e katkılarından dolayı “Teşekkür Belgesi” takdim etti.
Ara Güler Arşivinden İstanbul ve İzmir Fotoğrafları Sergisi 1 Aralık 2023 tarihine kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum