google92207d2cbecf4788.html
ÜNAL TÜMİN

ÜNAL TÜMİN

Gazeteci & Yazar

Ver gazı

11 Ocak 2020 - 01:03

Cümle alem yılbaşı sabahına mahmur gözlerle girerken, yeni yıldan neler beklediğimi soranlara hatırlarsanız; köşe yazımın başlığı ile şöyle cevap vermiştim: “Çarşambanın gelişi”…

Sahi, o perşembeden, bu perşembeye kadar acaba neler değişti?

İsterseniz yeni yılın ilk haftasına bakarak, sizlerin de hoşgörünüz ile bir göz atalım…

2019'un 365 günlük “şer listesine” bakıp, kötü gidişe “THE END” çığlıkları ve manşetleri atılmamış mıydı?

Peki, “Kötü son”un ardından “Mutlu başlangıç” geldi mi?

Yıllardır bu köşeden yazıyorum; opera severlerin “Şişman kadın sahneye çıkmadan perde inmez”, spor severlerin de “Son düdük ötmeden maç bitmez” sözüne geldik mi?

Yine istemeyerek sahnelerde, TV ekranlarında bizim şarkıcıların sıkça seslendiği gibi, “Daha dur, daha dur” sözleri aklıma geldi…

Hani bizdeki Arap alemi tutkunları ise cevabını bu şarkının sözleri üzerinden veremeye çalışıyor: Yananı görür Allah…

Bize düşen de, yine şarkının sözlerindeki temenni oluyor: Görür inşallah, çaresi yoktur maazallah!

***

Evet, dünya yeni yıla renkli kutlamalarla girerken, Ortadoğu’da anneler çocuklarına şark masallarından “Gökten düştü üç elma”yı anlatıyordu ki, ABD ve İran, Irak’ta gökten birbirlerine elma yerine balestik füzelerini düşürmeye başlamaz mı!

İşin şakası bir yana, ABD savaşlarını hep böyle deniz aşırı ülkelerde yapıyor! Dolayısı ile dünyanın derdi yine bizi gerdi!

Tabii ki, zalim ABD lideri Trump da şairimiz Orhan Veli Kanık’ın “cımbızlı şiirindeki” gibi karşımızda poz verdi: “Ne atom bombası / Ne Londra Konferans / Bir elinde cımbız / bir elinde ayna; Umurun- da mı dünya!”

Füzeler havadan bölgeye ölüm yağdırdı.

Tesadüf bu ya! 80 yolculu bir Ukrayna yolcu uçağı da düşmez mi?

Bizde de aynı marka bir yolcu uçağı meşhur İstanbul Havalimanımıza güvenemediği için Sabiha Gökçe Havaalanında pist dışına kaydı…

Allah korudu da kara talihimiz önlendi.

Dolayısı ile Tahran’da düşen uçak gibi kara haberi okumak için “Kara Kutuyu” arama telaşına düşmedik…

***
Bölgede bunlar olurken Mehmetçiğimizi Libya’daki cadı kazanının ateşini söndürmesi için eğitici olarak yolladık. Yani, oradaki “terör gazını almaya” çalışacağız…

Gaz almak güzeldir. ABD’nin süper gücünün bu hamlesine karşı Rusya Devlet Başkanı Vi- lademir Putin’de uçağına atlayıp Türk Akım Doğalgazı açılış törenine katılmak üzere İstanbul'a geldi.

Erdoğan yeni “yol arkadaşım” dediği Putin’le birlikte vanayı açtı. Anlayacağınız; eski dostlar, “kıskançlık” yaftası ile yeni dünya nizamına uymak adına “Yeni yol arkadaşları” ile düşman çatlatıp, Avrupa ve dünyayı ısıtmaya çalışacaklar! Kış geldi, havalar soğudu; kimi gaz almak, kimileri de ateşe gaz atmaya koşuyor!

Hayırlı olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum