google92207d2cbecf4788.html

Foça Depremzedelere Yardım İçin Kenetlendi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde saat 04.17’de 7,7, Elbistan İlçesi’nde saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde yaşanan depremlerin ardından...

Foça Depremzedelere Yardım İçin Kenetlendi
07 Şubat 2023 - 11:29
Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde saat 04.17’de 7,7, Elbistan İlçesi’nde saat 13.24’te 7.6  büyüklüğünde yaşanan depremlerin ardından Gaziantep’te  meydana gelen  6,4 ve 6,5 şiddetinde ki sarsıntılar, etkilenen çevre il ve ilçelerden gelen acı haberler İzmir’in Foça İlçesi’nde de büyük üzüntü yarattı.  Vatandaşlar bir yandan bölgede bulunan  yakınlarına ulaşmaya çalışırken diğer yandan organize olarak yardım kampanyası başlattılar.

Acı haberin duyulmasının hemen ardından Foça Belediyesi, Foça Mahalle Afet Gönüllüleri üyeleri ile gönüllü vatandaşlar harekete geçti. Foça İlçe Merkezinde Belediye Sosyal Tesisi ve Reha Midilli Kültür Merkezi’nde , Yenifoça ,Bağarası ve Gerenköy’de Çok Amaçlı Salon’larda yardım toplama noktaları oluşturuldu. Resmi kaynaklardan alınan ilk listelere göre belirlenen  ihtiyaçlar için anonslar yapıldı. Sosyal medya hesaplarından çağrılarla vatandaşlar yardım noktalarına yönlendirildi. Kırsal yerleşim birimlerinde bazı gönüllüler kahvehaneler  ve diğer yerlerden vatandaşlarca yapılan yardımları resmi yardım noktalarına ulaştırmaya çalışıyor. Görevliler ve Mahalle Afet Gönüllüleri içinde kadınların büyük çoğunlukta olduğu dikkat çekiyor.  

Foça Kaymakamlığı’da nakdi yardımlar için Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nda iki hesap açtırıken , ayni yardımların Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla toplanacağını ilan etti.   

Yardım toplama noktalarında  görevliler ve gönüllüler organize olarak; gelen yardımları kaydediyor, gruplandırıyor ve kolilere koyarak bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için çabalıyor.

Foça Mahalle Afet Gönüllülerinden Nazmi Kalay organize olmanın afet yaralarını sarmada büyük önem taşıdığını söyledi. Nazmi Kalay;” Daha dün öğleden sonraki dersimizde organize  olmanın önemini hocamız çok güzel izah etti. Onun sonucunda bu sabahki afetten sonra hızlı organize olmamızı bu derse borçluyuz diyebilirim.  Afet zamanında organize olmak kaosu ortadan kaldırır. İhtiyacı olan kişilere daha çabuk ulaşmayı sağlar. Vatandaşlarımızın, ihtiyaç malzemelerini mutlaka belirlenen noktalara getirerek kayda geçirmelerini , yardım ettikleri malzemenin yerine ulaşmasını  takip etmelerini tavsiye ederim. Biz kaosu önlemek için belli bir sistem içinde çalışıyoruz. Yardımlarınızı mahalle afet gönüllülerine yaparak yardımların ihtiyaç sahiplerine gitmesini sağlamış olursunuz” Dedi.

Dilek Aydın da günün birlik beraberlik günü olduğuna vurgu yaparak ; Bütün hayırseverler yardım ediyor. Özellikle çocuk kıyafetine çok ihtiyaç var. İçlik , çorap, bere , eldiven. Yardım edin. Elele verelim” dedi.

Foça Mahalle Afet Gönüllüleri Koordinatörü Metin Yılmaz’da haberi alır almaz hızlı şekilde toplandıklarını söyledi. Metin Yılmaz;” televizyonlardan bu acı haberi aldığımız anda hemen organizasyonu kurduk. En hızlı şekilde gerekli yerlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Lütfen afet gelmeden afet eğitimlerini alalım. Bu herkes için önemli. Bir can bir can’dır. “ dedi.  
Bir kısmı bugün 16.30'da yola çıkarılan yardımların AFAD, Kızılay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığı ve araçlarıyla bölgeye ulaştırılacağı bildirildi.

Seyfi Gül 

YORUMLAR

  • 0 Yorum