Foça'da Zeytin Sıkımı Başladı

İzmir’in Foça İlçesi’nde bu yılın ürünü zeytinlerin sıkımına başlandı. Üreticiler rekoltenin düşük ancak yağ kalitesinin çok yüksek olduğunu bildirirken, kooperatifler yemelik zeytin alımına da başladılar.

19 Ekim 2019 - 00:44 - Güncelleme: 19 Ekim 2019 - 00:47

Foça’yı İzmir Çanakkale karayoluna bağlayan yol üzerindeki Gerenköy Sapağında bulunan Tariş Zeytinyağı fabrikasında sezonun ilk üretim yağı 18 Ekim 2019 Cuma günü elde edildi. Döküm havuzundan makinelerle eleme ve yıkama ünitelerine gönderilen zeytinlerden, soğuk sıkım makineleriyle elde edilen altın rengi yağlar bidonlara doldurulmaya başlandı.

REKOLTE DÜŞÜK KALİTE YÜKSEK

S.S. 880 No.lu Foça Bağarası Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Ercan Yüksektepe, bölgede bu yıl zeytin rekoltesinin oldukça düşük ancak elde ettikleri yağın çok kaliteli olduğunu söyledi. Ercan Yüksektepe; “ Bu yıl bölgemizde zeytinci tabiriyle yok yılındayız. Ürünümüz az. Ancak kalite çok iyi. Sinek vuruğu yok. Kuru yok. Sağlıklı kaliteli zeytinyağları çıkarıyoruz. Kooperatif olarak sofralık zeytin alımlarına da başladık. Henüz açıklanmadı ama, Gemlik türü zeytinin fiyatlarının kalibresine göre 5 buçuk ila 12 buçuk lira arasında olacağını tahmin ediyoruz. Üreticilerimiz için sezonun hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Seyfi GÜL

YORUMLAR

  • 0 Yorum