google92207d2cbecf4788.html

Abdülhakim Bingöl: BİK, Gazete Personelini İnternet Sitesi İçin de Kabul Etmeli

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclisi ocak ayı toplantısında söz alan İZTO Medya ve Fotoğrafçılık Grubu Meclis Üyesi Abdülhakim Bingöl, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere...

Abdülhakim Bingöl: BİK, Gazete Personelini İnternet Sitesi İçin de Kabul Etmeli
27 Ocak 2023 - 21:34

İZTO Meclis Üyesi Abdülhakim Bingöl, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun yerel gazeteler ile internet haber sitelerine ayrı ayrı personel istihdam şartı getirmesinin yerel medya kuruluşları için büyük bir yük oluşturacağını söyledi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclisi ocak ayı toplantısında söz alan İZTO Medya ve Fotoğrafçılık Grubu Meclis Üyesi Abdülhakim Bingöl, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kamu reklamı yayınlama hakkı olan yerel gazeteler ile internet haber sitelerine ayrı ayrı personel istihdam şartı getirmesinin zor şartlarda görevini yapmaya çalışan yerel medya kuruluşları için büyük bir yük oluşturacağına dikkat çekti.


“YEREL MEDYA PERSONEL YÜKÜNÜ TAŞIYAMAZ”

2022 Ekim ayında TBMM’de yasalaşan kanun değişikliği ile internet haber sitelerine resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı verildiğini hatırlatan Abdülhakim Bingöl, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde olağanüstü toplanarak 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere resmi ilan ve reklam yayınlama talebi olan internet haber siteleriyle ilgili birtakım kriterler getirdiğine dikkat çekerek, “Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, gazete veya dergilerde çalışmakta olan personellerden ayrı olarak internet haber siteleri için de personel istihdam etme şartı getirdi. Bu durum kamu reklamı yayınlama hakkı olan gazete ve dergilerin, internet haber siteleri için de ayrıca iki adet daha olmak üzere toplamda asgari 4 personel istihdamını zorunlu kıldı. Ağır ekonomik koşullarda ve zor şartlarda görevini yapmaya çalışan yerel medya kuruluşlarının yükünü iki katına çıkaran bu Basın İlan Kurumu mevzuatının yeniden düzenlenerek gazete ve dergilerin zaten zorunlu olarak istihdam ettiği iki personelin aynı kuruma bağlı internet haber siteleri için de kabul edilmesini talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı.


“BİK KESİNTİSİ EN FAZLA YÜZDE 10 OLSUN!..”

Konuşmasında Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan ve kamu reklamlarından yüzde 14 ila yüzde 15 oranlarında komisyon kesintisi yapmasını da gündemine alan Bingöl, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun yetkisinde olan bu kesinti oranının yüzde 10 veya daha alt seviyelere çekilmesinin zor şartlarda kamu adına önemli görevler ifa etmekte olan yerel medyaya önemli bir katkı olacağının da altını çizdi.

YEREL RADYO VE TV’LER İÇİN İZMİR BÜYÜKŞEHİR’E ÇAĞRI
İZTO Meclis Üyesi Abdülhakim Bingöl, konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin radyo ve TV’lere ayırdığı reklam bütçesini ihale ile reklam ajansına devretmesi uygulamasını da gündeme getirdi. Ajansın reklam bütçesini yönetirken kendi kârını önceleyerek Büyükşehir’in ilan ve reklamlarını çok düşük ücretlerle yerel radyo ve TV’lerde yayınlatmak istediğini ifade eden Bingöl, yeni dönemde gündeme gelen bu uygulamanın yerel radyo ve TV’ler açısından gelir kaybına yol açtığını kaydetti.

10 OCAK İLANLARI İÇİN İZTO YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR ETTİ
2022 yılının pek çok açıdan zor bir yıl olarak tarihe geçtiğini dile getiren Abdülhakim Bingöl, enflasyonun zirve yaptığı ekonomik kriz ortamlarında ilk akla gelen tasarruf kaleminin ilan reklam harcamaları olduğu için yerel medya sektörünün ekonomik krizden en çok etkilenen sektör olduğunu da dile getirdi. Yerel medyaya sahip çıkılmasının önemini de vurgulayan Bingöl, konuşmasında İZTO adına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yerel gazete ve internet haber sitelerine kutlama ilanları vererek yerel medyaya destek olduğu için İZTO Başkanı Mahmut Özgener ve Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum