DEÜ, dezavantajlı gruplara yönelik en çok faaliyet yapan üniversite oldu

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 1974 faaliyet ile dezavantajlı gruplara yönelik Türkiye genelinde en çok faaliyet düzenleyen üniversite oldu.


DEÜ, dezavantajlı gruplara yönelik en çok faaliyet yapan üniversite oldu

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 1974 faaliyet ile dezavantajlı gruplara yönelik Türkiye genelinde en çok faaliyet düzenleyen üniversite oldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ‘2023-Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’na yansıyan rakamlarda DEÜ, bu alanda en yakın üniversiteye 1373 fark attı. Sonucun kendileri için sürpriz sayılamayacağını ifade eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “DEÜ olarak, özel gereksinimli bireylerin hayatın her alanında etkin bir biçimde yer almasını sağlayacak uygulamalar geliştirmeye, sosyal sorumluluk projelerini ve fiziki yatırmaları hayata geçirmeye kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ‘2023-Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nda önemli başarılara imza atmış, 3 farklı göstergede Türkiye birincisi olurken; 7 göstergede ise Türkiye’de ilk 5 içinde yer almıştı. DEÜ’nün Türkiye’nin zirvesinde bulunduğu alanlardan birisi de ‘Dezavantajlı gruplara yönelik düzenlenen faaliyet sayısı en yüksek olan üniversiteler’ başlığı oldu. 2022 yılına ait veriler ışığında düzenlediği 1974 faaliyet ile bu göstergede açık ara zirvede yer alan DEÜ, bu alanda en yakın üniversiteye üç katından fazla, 1373 fark attı.  Engelsiz toplum misyonu kapsamındaki çalışmalarıyla fark yaratan DEÜ, sosyal sorumluluk projesi faaliyetlerinin en yüksek olduğu üniversiteler arasındaysa Türkiye üçüncüsü oldu.

“ORTAK SORUMLULUĞUMUZ”
Türkiye’deki 208 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği raporda, dezavantajlı gruplara yönelik düzenlenen faaliyetlerde ilk sırada yer almanın kendileri için sürpriz olmadığını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, engelsiz yaşam ve üniversite hedeflerini ortak bir sosyal sorumluluk olarak gördüklerini belirtti. Rektör Hotar, “Engelsiz yaşam arzumuzu ve üniversite hedeflerimizi her fırsatta yineliyoruz. Bu kapsamda eğitim, istihdam, sosyal ve kültürel alanda projeler üretiyor, yatırımlar yapıyoruz. 2023 yılı da bu alanda yoğun faaliyetlere imza attığımız bir yıl oldu. Öyle ki etkinliklerimiz bu alanda açık ara zirvede yer almamızı sağladı. DEÜ olarak, özel gereksinimli bireylerin hayatın her alanında etkin bir biçimde yer almasını sağlayacak uygulamalar geliştirmeye, sosyal sorumluluk projelerini ve fiziki yatırmaları hayata geçirmeye kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE’NİN ZİRVESİNDE
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2023 yılında yine YÖK tarafından düzenlenen ‘2023 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’nden 20 bayrak ve 9 program nişanı elde ederek bir kez daha Türkiye’nin zirvesinde yer aldığını hatırlatan Rektör Hotar, “Bu başarıyı da Kurumumuzdaki bilinçli ve farkındalık oluşturmayı kendine görev edinen mensuplarımız sayesinde elde etmiştik. DEÜ olarak engel kavramına insanlık için adil ve eşit şartların tesis edilmesi gereken bir kavram olarak bakıyoruz. Nitelikli araştırma altyapımızı ve imkânlarımızı sürekli geliştirirken, yerleşkelerimizin erişilebilirliğine de büyük önem veriyoruz. Bu erişilebilirlik hedefimizi Üniversitemizin dışına da çıkarıyor, tüm toplumu kapsayıcı olmasına özen gösteriyoruz. Bu kez YÖK’ün araştırma raporuna yansıyan sonuçlarda bu alanda düzenlenmiş faaliyet sayısında en tepede yer alan, başarıya emek veren ve kendini insanlığa adayan tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

BİRÇOK PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ
Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörü Doç. Dr. Burak Karabey ise koordinatörlük olarak 2023 boyunca özel gereksinimli bireylere yönelik yürüttükleri faaliyetlere değindi. DEÜ’nün; ‘Kitabımın Sesi Ol’, ‘Engelleri Aşmak Paneli’, ‘Eylül Bebekler’, ‘Engelsiz Kariyer’, ‘İşitme Engellilere Yönelik Mutfak Atölyesi’, ‘ArtıBiz Kafe’, ‘Engelsiz Bülten’ gibi birçok proje ve etkinliği hayata geçirdiğini; bunun yanı sıra öğrencilerin yararlanabileceği Acil Durum İşaret Dili Eğitimi, Çevrim içi Görme Engelliler için Matematik Kursu ve Sınav Okuyuculuğu Eğitimi gibi çalışmalar yürüttüklerini belirten Karabey, yeni yılda da bu tür etkinliklere ve programlara devam edeceklerini söyledi. Karabey, koordinatörlüklerine destekleri için Rektör Prof.  Dr. Nükhet Hotar’a ve tüm DEÜ ailesine de teşekkür etti.