Foça seferleri hava şartlarına göre devam edecek
FOÇA EMNİYET MÜDÜRÜ UĞURTAŞ GÖREVE BAŞLADI
Kemalpaşa Belediyesi’nin Sütçüler yolu üzerinde kurduğu Satış Yeri
 Dünyaca ünlü ustalar, genç müzisyenlerle buluştu
Bu haber 30 Eylül 2013, Pazartesi 14:01 tarihinde eklendi. 363 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Mutluluk” Heykel Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci kez düzenlediği Uluslararası Heykel Çalıştayı’na katılan sanatçılar, mermeri ince ince işleyerek “mutluluğun heykeli”ni yapıyor.
“Mutluluk” Heykel Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2 Eylül-2 Ekim 2013 tarihleri arasında düzenlediği “2. Uluslararası Heykel Çalıştayı”nda mermerler şekillenmeye, sanatçıların gözünden “mutluluk” şekil almaya başladı.

İnciraltı Rekreasyon Alanı’nda 2’si Türk, 6’sı yabancı olmak üzere 8 heykeltraş, 2 Eylül tarihinden bu yana mutluluğun peşinde mermer yontuyor. Yaklaşık 33 metreküp Muğla mermerinin yontulduğu çalıştayda, sanatçılar mutluluğu kendi dilleri ile ifade ediyorlar. Çalıştay sonrası ortaya çıkan heykeller, İzmir’in farklı noktalarına konulacak.

“Oyun” isimli heykeli ile çalıştayda yer alan sanatçı Güler Güçlü, İzmir’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sanatçı, mutluluğu bir bebeğin ayaklarıyla, ilk oyunuyla ifade etmeye çalıştığını söyledi.

Kolombiyalı Fernando Pinto, “Suyun Sırrı” isimli eseri ile çalışmaya katıldığını ifade etti. İzmir’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Fernando Pinto, mutluluğun tek bir kavram olmadığını söyledi. Mutluluğu akıp giden suyun değişiminde arayan sanatçı, “Benim için değişimin sembolü ‘su’dur. Su sürekli bir değişim, devinim halindedir” dedi.

Çalıştayın Türk sanatı için önemine değinen ve yer almaktan gurur duyduğunu söyleyen sanatçı Okan Sabuncular, “Mışıl Mışıl” isimli eseriyle bulutlar üzerinde uyuyan bir kadın heykeli yaptığını ifade etti. Sanatçı, “Genellikle düşlerimizde mutlu oluyoruz ya da mutluluğu düşlüyoruz bunu anlatan bir heykel yapmak istedim” diye konuştu.

Ukrayna’dan gelerek çalıştaya katılan Mykola Lampeka ise çalışmasında mutluluğu “Yürüyüş”le ifade ediyor. “Büyükbaba, baba ve oğul”u mermere yontan Mykola Lampeka eserinde kuşaklardan bu yana gelen uzun ve sevgi dolu yürüyüşe gönderme yaptığını söyledi.

Çok Sayıda Başvuru
İzmir Uluslararası Heykel Çalıştayı’na 290’i yabancı, 52’i yerli olmak üzere toplam 342 sanatçı başvuruda bulunmuştu. Birbirinden seçkin çalışmaların arasından eleme yapmakta oldukça zorlanan jüri, 2’si Türk, 6’si yabancı olmak üzere 8 heykeltraşın çalıştaya katılmasına karar vermişti. Çalıştayda, Badri Goguadze (Gürcistan), Butrint Morina (Kosova), Yu Cin Ciou (Taiwan), Kuang-hua Hsiang (Taiwan), Lee Zih-Cing (Taiwan), Mykola Lampeka (Ukrayna), Güler Güçlü (Türkiye) ve Okan Sabuncular (Türkiye) mermerden “mutluluk” heykelleri yapıyorlar.

Malzeme ‘Muğla mermeri’
“2.Uluslararası Heykel Çalıştayı”na katılan heykeltraşlar için çalıştayın malzemesi ‘Muğla mermeri’ olarak belirlendi. Heykeltıraşlara ana yontu malzemesi olan mermer, Büyükşehir Belediyesi tarafından verildi. Çalışmada 33 metreküp Muğla mermeri kullanıldı.

Çalıştay sürecinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencileri sanatçılara asistanlık yaparak sanatçıların deneyimlerinden yararlanma imkanı buldular. Çalıştay alanına öğrenciler, gençler, bisikletçiler, yaşlılar ve engelliler gibi gruplar da dönem dönem ziyaretlerde bulunuyor.

İlk Çalıştaya 150 Heykeltraş Katılmıştı
Büyükşehir Belediyesi’nin “Akdeniz” temasıyla düzenlediği ilk çalıştay, 13 Ekim - 2 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. O dönem 150 heykeltraş çalıştayda yer almak için başvurmuş ve 7’si yabancı, 3’ü yerli sanatçı, Kültürpark’ta Tarih ve Sanat Müzesi önündeki havuzun çevresine kurulan açık hava işliklerinde heykellerini yaparak İzmirlilere hediye etmişti. İlk heykel çalıştayında, Aldo Shiroma (Peru), Amancio Gonzales Andres (İspanya), Bettino Francini (İtalya), Chander Parkash (Hindistan), Hitoshi Tanaka (Japonya), Valentine Mitev (Bulgaristan), Volodymyr Khochmar (Ukrayna), Hakan Şengönül, Mert Taşkın Demir ve Levent Ayata (Türkiye) yer almıştı. İlk çalıştay sonunda kestane ağacından yapılan eserler, halen Tarihi Havagazı Fabrikası’nın bahçesinde sergileniyor.

Editör: Çağdaş Can

Yazdır Paylaş
ETİKETLER : heykel
Diğer Haberler
Sitene Ekle
sağ reklam
Reklam Alanı
Yol Durumu
Hava Durumu
Reklam Alanı
Bizi Takip Edin